Sosyal medyanın tanımını yapmak bir hayli zordur. Onun tanımını yapmak iin şu sözleri kullanmak en doğrusu olacaktır. Sosyal ağlar, bloglar, mikro bloglar, içerik paylaşım siteleri, sosyal imleme siteleri, forumlar, wikiler gibi kavramlar sosyal medyanın içine girmektedir. Sosyal medyayı bu şekilde sınırlı olarak tanımayabiliriz. Şimdi sıra sosyal medyanın ne işe yaradığında.

Sosyal medya üstünden gelir elde etmemiz mümkündür. Bunun bir sürü yolu vardır. Mesela bloglar. Günümüzde bir ürü blog var. O bloglarda reklamlar önemli yer tutar. Reklamlardan da bu nedenle önemli gelirler elde ederiz. İşte bu şekilde para kazanırız.

Sosyal medya ile bilgilenin. Sosyal medya sayesinde dünyanın öbür ucunda olan bir haberi anında duyabilirsiniz. Hatta araştırdığınız bir bilgiye saniyeler içinde ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya ile arkadaş edinebilirsiniz. Sosyal medyanın içine sosyal ağlar da giriyordu. Sosyal ağlarda dünya üzerinden gelen milyonlarca kişi var. O kişiler içinde arkadaş edinmemiz mümkündür.

Sosyal medya ile sesinizi duyurabilirsiniz. Bizim kullandığımız sosyal medya materyallerini herkes kullanıyor. Örneğin bir haber bloğumuzda paylaşıyoruz. Dünya üzerinden milyonlarca kişi bu haberi okuyor. İşte sesimizi bu şekilde duyurmamız mümkündür.

Sosyal medya bu gibi işlevleri yerine getirir. Sosyal medya kullanarak yukarıda saydıklarımı yapmamız mümkündür